Autor: J. R. R. Tolkien
Oryginalny tytuł: The Hobbit or There and Back Again
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 278
Premiera: 1937
Ocena: 2/10
John Ronald Reuel Tolkien urodził się pod koniec XIX wieku. Za początek jego zamiłowania do literatury możemy uznać rok 1911, kiedy rozpoczął studia w zakresie filologii klasycznej, a kilka lat później zaczął pisać opowiadania. Weszły one w skład „Silmarillionu”, czyli zbioru opowieści o Pierwszej Erze Świata poprzedzającej dzieje opisane w kolejnych dziełach John’a. „Hobbit” narodził się z historyjek, jakie sam autor opowiadał swoim dzieciom przed snem. Kolejną książką, jaką zasłynął Tolkien był „Władca Pierścieni”, nad którym prace powstały jeszcze rok przed wydaniem poprzedniej powieści. Pisanie go zajęło ponad dziesięć lat. Stał się nie tylko światowym bestsellerem, ale także inspiracją dla osób zainteresowanych sztuką.
„Hobbit albo tam i z powrotem” to niezaprzeczalnie powieść fantasy, która miała być przeznaczona głównie dla dzieci, jednak z biegiem pisania, przeistoczyła się w książkę dla czytelników z nieco starszej grupy wiekowej. Autor przedstawił w niej świat, który sam stworzył – Śródziemie. Powieść zawiera opis plemion zamieszkujących tę krainę, włączając w to tytułowych hobbitów, a także elfy, gobliny, trolle i inne stwory. Ponadto każde z nich ma własne tradycje, historię i język, którym się posługuje. Istnieje tu również oryginalna rachuba czasu – występują trzy Ery Świata.
Akcja powieści rozpoczyna się od krótkiego wyjaśnienia tego, czym jest hobbit, wzmiance o głównym bohaterze oraz jego rodzie. Bilbo Baggins to stwór, o którym mowa. Był to typowy, niczym nie wyróżniający się mieszkaniec nor. Mały, ubrany w zieloną bluzkę i żółte spodnie, o kręconych, gęstych włosach, z niemałym brzuchem. Lubił dobrze zjeść i prowadzić spokojne życie.
Wszystko zaczyna się komplikować, gdy któregoś dnia pewien starzec przychodzi do niego z wizytą. Po krótkiej rozmowie hobbit potrafi odgadnąć, że odwiedził go sam czarodziej Gandalf – człowiek o niskim wzroście i długiej brodzie, ubrany w szary płaszcz i wysoki, spiczasty kapelusz. Jego imię nie jest żadną nowością w Śródziemiu. Znany jest bowiem z męstwa, odwagi i mądrości. Gdy zjawia się w mieszkaniu Baggins’a, tłumaczy mu, że zgodnie z historią jego rodziny, hobbit ma w żyłach zamiłowanie do odkrywania nieznanych lądów i wyruszanie na wyprawy w poszukiwaniu przygód. Mimo że początkowo nie był zbyt przyjaźnie nastawiony do mężczyzny, a wizję ruszenia się ze swej przytulnej norki uważał za niedorzeczną, nie miał innego wyjścia – mag podjął decyzję za niego. Wkrótce do jego domu zaczęły schodzić się krasnoludy, było ich aż trzynaście. Okazały się chciwymi, żądnymi skarbów istotami. Zaplanowały wędrówkę do Samotnej Góry, gdzie zostały ukryte skarby, które należały do ich plemienia, lecz wejście tam nie było łatwe – najpierw trzeba było zmierzyć się ze smokiem, który stał na warcie.
Wyprawie towarzyszy wiele przygód. Podróżnicy napotykają między innymi na trolle i o mało nie płacą za to życiem oraz na gobliny skazujące ich na śmierć, której udało im się uniknąć dzięki zaklęciu Gandalf’a. Jednak to nie koniec niebezpieczeństw. Z każdą przebytą milą staje się coraz gorzej, lecz z wielu sytuacji bohaterom udaje się wyjść bez draśnięcia dzięki sprycie i bystrym umyśle.
Język Tolkiena nie jest ciężki, jednak styl pisania zupełnie mi się nie spodobał. W zdaniu występuje więcej imion niż w nie jednej całej książce i jest to trudne do zapamiętania, a co dopiero do późniejszego rozróżnienia. Postacie mylą się, bo mają podobne nazwy, na przykład krasnoludy – Dori, Nori i Ori lub Kili i Fili. Autor rozdrabnia się nawet nad takimi rzeczami jak wspólne siedzenie przy stole lub wyciąganie instrumentów z worka, co jest dość nużące. Wydarzenia nie są rozplanowane, jest to „poplątanie z pomieszaniem”. Trudno było mi przebrnąć przez całą książkę, podchodziłam do niej wiele razy. Ma swoich fanów, lecz ja zdecydowanie do nich nie należę.
Osobom, które preferują jasny, rzeczowy opis sytuacji oraz wydzielenie odpowiedniego czasu na przedstawienie konkretnych bohaterów, książki tej nie poleciłabym. Jednak tym, którym nie przeszkadza żadne z tych rzeczy, z pewnością ją polecę. Ma swoje plusy i minusy. Jeśli nie przeczytasz, nigdy nie dowiesz się czy byłoby warto…
Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
Ta recenzja została opublikowana na stronie Amanita.pl oraz Junior.reporter.pl
Moja lektura w klasie 3 gim, która średnio mi się spodobała :/
OdpowiedzUsuńPrzeczytałam po "Władcy pierścieni", bo miałam niedosyt - świetne, ale najlepszy jest jednak LOTR :)
OdpowiedzUsuńZgłosiłaś się u mnie w konkursie, ale miałabym wielką prośbę, jeśli chcesz wziąć udział w losowaniu zgłoś to w oddzielnym komentarzu, tak jak określiłam w zasadach, żeby później nie powodować scysji "kto był pierwszy". To taki wymóg formalny, żeby żyło się wygodniej, a szkoda przez to stracić szansę na książkę. :)
Pozdrawiam!
Ogólnie też nie lubię tej ksiązki, ale własnie imiona mi się podobały ^^ I nie rozumiem dlaczego uważasz, że wydarzenia były poplątane... właśnie według mnie takie nie były , były raczej przejrzyste xd Jednak zgodzę się, że niektóre opisane sytuacje były nużące, zaś styl pisania nie każdemu może podchodzić *.*
OdpowiedzUsuń"Hobbit" to jedna z moich ulubionych książek, a Tolkiena uważam wręcz za swojego Mistrza. Wspominasz o tym, że rozwodzi się nad wszystkim, co się dzieje wokół bohaterów - w niektórych kręgach mówi się o opisach tolkienowskich lub wręcz stylu tolkienowskim. Mi osobiście bardzo się on podoba. Pokochałam go po trylogii, a potem przeczytałam inne książki. Spróbuj z Silmarillionem - tam dopiero znajdziesz wysyp imion, miejsc i wydarzeń ;) Jest to najcięższa lektura, jaką czytałam, ale niezaprzeczalnie najlepsza (zrobiłam z niej temat maturalny!). To jak podręcznik od historii - tyle że tutaj chce się jej uczyć ^^ "Dzieci Hurina" to też wspaniała książka, a ja wciąż łaszę się na inne :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Angelika z http://zrecenzujemy.blogspot.com/
@Angelika:
OdpowiedzUsuńRozumiem, że każdy może mieć inne zdanie. Niestety zazwyczaj zrażam się do autora po jednym dziele, jakie przeczytam, dlatego nie zamierzam przeczytać innej powieści Tolkiena. Tym bardziej, że ta książka nawet mnie nie ciekawiła ^^
Tolkien to jeden z moich ulubionych pisarzy :) Nic do niego nie mam, a Hobbita uwielbiam :)
OdpowiedzUsuńOsobiście uwielbiam Tolkiena, aczkolwiek rozumiem, że może się nie podobać. Miał bardzo specyficzny sposób pisania i kładł bardzo duży nacisk na szczegóły, co nie każdemu przypada do gustu.
OdpowiedzUsuńChociaż prawdę mówiąc "Hobbit" w porównaniu do "Władcy Pierścieni" jest znacznie gorszy.
Kocham Tolkiena! Do dziś jest moim ulubionym autorem.:) Jego książki mógłbym czytać godzinami.
OdpowiedzUsuńJestem pierwszy raz na Twoim blogu, a od razu przypadł mi do gustu. Myślę, że będę u Cb częstym gościem.:D
Oby tak dalej. Pozdrawiam!
Czytałam i miło wspominam.
OdpowiedzUsuńMi się podobała chociaż byłem bardzo negatywnie do niej nastawiony :)
OdpowiedzUsuń