niedziela, 28 kwietnia 2013

Zazdrość


Autor: Gregg Olsen
Oryginalny tytuł: Envy
Seria: Pusta trumna [tom 1]
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 328
Premiera: 2012

Kłopoty zawsze rodzą kłopoty. Kiedy widzicie kłopoty, nie pędźcie do nich jak ćmy do ognia. Ćmy zawsze osmalą sobie skrzydła, pamiętajcie.W dniu swojej śmierci Katelyn poczuła rozczarowanie, żal i smutek. Myślała, że nie będzie jej dane posmakować wymarzonego życia, spełnić swych najskrytszych marzeń czy choćby zakochać się z wzajemnością. Te wszystkie sprawy były jednak odległe w obliczu śmierci, która nadeszła zbyt szybko i nagle. Jedyne co wiemy, to że nastolatka podczas kąpieli została porażona prądem, przez co w ciągu kilku sekund odeszła z tego świata. Nikt nie wie, czy był to akt desperacji - samobójstwo czy był to tylko przypadek. A może zrobił jej to ktoś inny?

W małej mieścinie w Port Gamble wszystkie wieści rozchodzą się w niewyobrażalnie szybkim tempie, a zwłaszcza te złe nowiny. Gdy bliźniaczki Hayley i Taylor dowiedziały się o niewyjaśnionej śmierci bliskiej koleżanki, nie wiedziały, co o tym myśleć. Słysząc o zamknięciu sprawy bez wcześniejszego wyjaśnienia przyczyny tego nieszczęsnego wypadku, dziewczyny decydują się na wszczęcie własnego śledztwa. Wraz z parą znajomych do pomocy będą rozwiązywać kryminalną zagadkę. Niewątpliwie pomogą im również paranormalne zdolności nastolatek, które między innymi po dotknięciu danego przedmiotu widzą wspomnienia, jakie miał z nim posiadacz danej rzeczy. Siostry z pewnością nie spodziewały się, że odkryją sekret jeszcze z ich dzieciństwa, który na pewno nie będzie przyjemny... choć bez wątpienia przerażający.


Gregg Olsen jest amerykańskim autorem kilkunastu powieści. Większość z nich to książki sensacyjne i kryminały. Na polskim rynku oprócz Zazdrości został wydany jedynie Wszędzie śnieg. Czy nasi czytelnicy powinni żałować, że wydawnictwa nie postanowiły przetłumaczyć pozostałych dzieł pisarza? Mam co do tego mieszane uczucia...

Autor z pewnością ciekawi czytelnika, lecz nie rozwija wątku morderstwa aż tak szczegółowo, aby zachęcić do przesiedzenia z książką kilku godzin pod rząd. Nie jest to również thriller, w którym akcja toczyłaby się szybko i ciągle nabierała jeszcze większego tempa. Jedynie podczas czytania ostatnich stu stron, gdzie momentów zaskoczenia jest od groma i przygody bliźniaczek oraz wnioski ze śledztwa zaczynają być coraz ciekawsze, cóż... wtedy miałam ochotę napisać maila do Gregga z zapytaniem, dlaczego nie mógł napisać w ten sposób całej książki! Wtedy lektura byłaby czystą przyjemnością, a nie męką, z jaką mierzyłam się przez kilkadziesiąt stron z środka powieści, gdzie miałam wrażenie, że nie dzieje się zupełnie nic. Na szczęście było to tylko chwilowe.

Zazdrość jest intrygującą i zajmującą książką, opowiadającą o tajemniczej śmierci owiniętej zagadką. Jest to pozycja, przy której można delikatnie wysilić umysł, choć nie jest to konieczne. Powieść sprawdzi się również jako coś lekkiego po męczącym dniu w pracy. Dzieje się tak dlatego, że została napisana dojrzałym językiem, mimo że jest to literatura młodzieżowa. Postaci są wyraźnie zarysowane, a autor przedstawia je w odstępach czasu, mówiąc o nich naprawdę dużo, dzięki czemu po skończeniu czytania książki, czytelnik ma wrażenie, jakby sam żył w świecie tych bohaterów i był ich przyjacielem. Wszystko jest tak naturalne i sprytnie, przebiegle przemyślane, że często sama wpadałam w osłupienie - zwłaszcza przy wspomnianych wcześniej rewelacyjnych ostatnich stu stronach powieści. Oczywiście można byłoby przyczepić się urwania pewnych wątków, lecz przy tak niezobowiązującej lekturze można na to przymknąć oko. Mimo kilku wad... polecam! Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli lubi się młodzieżowe kryminały z dozą zjawisk nadprzyrodzonych ;)

Ocena: 6/10
Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Juventum.pl oraz wydawnictwu Bukowy Las! 

15 komentarzy:

 1. Już kiedyś wpadła mi w oko i tak myślę, że jak będę miała okazję to się pokuszę na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie nie przekonuje i chyba ją sobie odpuszczę ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i się na niej zawiodłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, ale spotkałam się już kiedyś z podobnym tematem :)
  Okładka - super! ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka świetna, przykuwa wzrok, byłem pewien, ze to jakiś horror dla dorosłych czytelników :) Historia dosyć ciekawa, tajemnicza. Przykre, że nie wszystko zagrało jak należy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już wiele recenzji tej książki, ale jakoś specjalnie mnie do niej nie ciągnie. Lecz, gdy znajdę ją w bibliotece, zapewne po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam, ale niestety nie trafiła do mnie. Za dużo mi zgrzytało, za mało się działo i było za dużo z powietrza wziętych rozwiązań.

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam już o tej książce i w zasadzie mogłabym ją przeczytać. Zapowiada się raczej lekka historia na wolne popołudnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ciągnie mnie zbytnio do tej książki. Tyle książek, tak mało czasu, więc raczej "Zazdrość" sobie odpuszczę.
  Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam i mnie akurat bardzo się spodobała :) Tylko, że dla mnie plusem było to, że nie rozwijał tak tego wątku morderstwa i w ogóle... nie lubię aż tak strasznych rzeczy xd

  OdpowiedzUsuń
 11. Posiadam, a nawet więcej... Niebawem się za nią zabieram, teraz wiem, że mam nie liczyć na fajerwerki :P W sumie przeczuwałam, że nie będzie szału. Zbyt wiele książek o podobnej tematyce, a wiem, że autorzy idą na masę i nie tworzą czegoś nowego, tylko jeden z drugiego bierze przykład i wychodzi sztampowa powieść. No cóż, przekonam się niebawem :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Specjalnie mnie do niej nie ciągnie, ale jeśli zobaczę w bibliotece, na pewno wypożyczę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. nie słyszałam jeszcze o tym autorze, ale książka wydaje się ciekawa i chociaż do młodzieży się już nie zaliczam, chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i zapraszam do częstych odwiedzin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...