środa, 9 stycznia 2013

Pretty Little Liars. Bez skazy


Autor: Sara Shepard
Oryginalny tytuł: Flawless
Seria: Pretty Little Liars [tom 2]
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 320
Premiera: 2011

Ale co, jeśli narrator kłamie? Może opowiada własną, fałszywą wersję, żeby przeciągnąć cię na swoją stronę? Albo żeby cię przestraszyć? A może jest wariatem...?Po pogrzebie Alison dziewczyny były pewne, że od teraz znów będą bezpieczne. Gdy Aria wróciła do Rosewood, cała czwórka zaczęła dostawać dziwne smsy od tajemniczego A. Były pewne, że tą osobą była Ali, albowiem tylko ona znała wszystkie sekrety swoich przyjaciółek - nawet te najskrytsze, o których nie mówi się nikomu. W dniu odnalezienia ciała Alison, wszyscy odetchnęli z ulgą. 

Sprawy zaczynają się jednak komplikować, gdy dziewczyny znów dostają wiadomości od prześladowcy. Gdyby tego było mało, do domu wraca Toby Cavanaugh wraz ze swoją przyrodnią siostrą, Jenną. W roku zaginięcia Ali, Jenna uległa wypadkowi. Ktoś rzucił petardą w pomieszczenie, w którym akurat przebywała, przez co dziewczyna została ofiarą wypadku. Za sprawcę uznano Toby'ego, który przyznał się do winy. Problem w tym, że teraz przeraźliwy chłopiec wrócił do miasta, a kolejne tajemnice wypływają na wierzch. Czy aby rzeczywiście Toby był winnym sprawy Jenny? A może któraś z przyjaciółek wie coś więcej o tej sprawie? Co jeśli wszystkie mają wspólny sekret?Mimo że życie dziewczyn kręci się głównie wokół gróźb, które dostają w przeróżnych formach od jednego nadawcy, to same borykają się również ze swoimi tajemnicami i problemami. Hanna rozbiła samochód swojego chłopaka i teraz musi za to zapłacić, pracując jako ochotniczka w gabinecie dentystycznym. Próbuje nakłonić Seana, aby do niej wrócił, lecz on już chyba znalazł sobie nową dziewczynę. 

Emily nie chce pogodzić się z tym, że jest lesbijką, dlatego ignoruje zaczepki Mayi i robi wszystko, aby nikt nie dowiedział się o ich pocałunku na imprezie Noela. Gdy Toby znów zaczyna chodzić do Rosewood High, zaprzyjaźnia się z Emily, która zaczyna coś do niego czuć. 

Po aferze rodziny Hastings, Spencer została odcięta od wszelkich spraw, w jakie do tej pory była zamieszana. Siostra i rodzice traktują ją jak powietrze, a jej jedynym bezpiecznym miejscem staje się dom Wrena. Jednak szybko ta sytuacja się zmienia, albowiem dziewczyna odkrywa, że jej seksowny lekarz po kryjomu spotyka się z inną... 

Aria natomiast jest tak zaabsorbowana problemami małżeńskimi swoich rodziców, że nie zauważa tego, jak szybko otrząsa się ze związku z Ezrą i wchodzi w zupełnie inną relację z kimś w jej wieku. Czy aby na pewno jest to dobry wybór?

Sara Shepard także w tej części zaskakuje nas pomysłowością. Słowa, które wychodzą spod jej pióra, czyta się niezwykle lekko, szybko i przyjemnie, a przystępność jest wręcz zadziwiająca. Stwarza wiele niesamowicie skomplikowanych historii, rozwiniętych i przemyślanych w każdym calu. Opowiadając historię dziewczyn, pamięta o wszystkich relacjach, jakie łączą je z innymi ludźmi i nie zapomina o niczym! Tempo, w jakim rozwija się ten tom serii, jest znacznie szybszy od pierwszej części książek. Tam akcja rozwijała się nieco wolniej, a zdarzenia, które tam występowały, nigdy nie zmusiły mnie do zbierania szczęki z podłogi - tak jak stało się to w Bez skazy! Czytając zakończenie powieści, nie mogłam przyjąć do wiadomości tego, co się stało. To niesamowita gratka dla wielbicieli serialowej ekranizacji. Gwarantuję, że będziecie zdziwieni, a może nawet wściekli, jeśli podobnie do mnie, waszą ulubioną parą było Spoby, na które w pierwowzorze serialu nie ma szans. Jak najbardziej polecam!

Ocena: 7/10

6 komentarzy:

 1. Popieram recenzję w całej rozciągłości. Dodam od siebie, że z każdym kolejnym tomem jest lepiej, tempo coraz większe i wręcz nie da się przeczytać tylko jednej książki. Ja też muszę nadrobić te kilka tomów PLL, które mi pozostały. Trzeba też przywyknąć do tego, że historia w serialu toczy się innym torem i wprowadzono sporo zmian.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tę serię! Zmierzam do zakończenia tomu piątego i nie wiem czy dać sobie odpocząć czy brnąć dalej i sięgać po kolejny tom, bo VI i VII już na mnie czekają ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety pomimo najszczerszych chęci i wielu świetnych recenzji, zupełnie mnie do tek serii nie ciągnie ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą w stu procentach :(

   Usuń
 4. A ja muszę już kupić VIII część ... bo od grudnia już siedem przeczytałam xD

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jeszcze nie zaczęłam swojej przygody z tą serią - intryguje mnie, ale ostatnio rozpoczęłam zbyt wiele serii, żeby sięgać po kolejną :) Przyjdzie na nią czas :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i zapraszam do częstych odwiedzin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...