piątek, 22 lutego 2013

Przepowiednia dla Romanowów


Autor: Steve Berry
Oryginalny tytuł: The Romanov Prophecy
Wydawnictwo: Sonia Draga
Liczba stron: 468
Premiera: 2013


Rosjanie zawsze mieli jakiegoś wodza. Jeśli nie był to car, to jakiś partyjny przywódca. Nie ma znaczenia, kto kieruje krajem, dopóki takie przewodnictwo jest mądre. Aleksiej był synem Aleksandry i Mikołaja II, cara Rosji, będącego jednocześnie jednym z przedstawicieli Romanowów. Caryca, będąc nosicielką hemofilii, przekazała ją genetycznie swemu dziecku. Gdy dwunastoletni cesarzewicz nocą 1916 roku dostał kolejnego ataku, miał u swego boku mężczyznę, który od wielu lat zajmował się jego zdrowiem. Każdy, poza carską parą, brał go za zwykłego chłopa, który nie powinien mieć niczego do powiedzenia w sprawach tak ważnych jak życie następcy tronu. Jednak rodzice chłopca darzyli go zaufaniem, a on wkrótce pokazał im, w jaki sposób może udzielić pomocy. Powoływał się na wiarę, która w życiu tego prostego człowieka była najważniejsza. Tej pamiętnej, październikowej nocy, ukazał carycy oblicze, jakiego nigdy wcześniej nie widziała. Wtedy to Rasputin wygłosił przepowiednię dla całego rodu Romanowów. Mówiła ona o rychłym wymordowaniu carskiej rodziny i wszystkich jej potomków. Dwa lata później omen się sprawdził...

Miles Lord jest czarnoskórym prawnikiem, pracującym w amerykańskiej kancelarii. W związku ze zmianą ustaw w Rosji i przywróceniem na tron potomka ostatniego cara Mikołaja II, mężczyzna udaje się do Europy. Tam czeka na niego Hayes - jeden ze wspólników kancelarii prawnej. Miles wkrótce zapoznaje się z dotąd nieznaną mu wizją, jakiej przeszło sto lat temu doświadczył sam ojciec Grigorij. Po kilku zamachach, które toczyły się w jego obecności, mężczyzna zaczyna pojmować, że to on powinien być ich ofiarą, jednak cudem wychodził z nich żywy. Jadąc pociągiem rozmyśla nad tym, komu może ufać, kiedy to w pięć minut później wszyscy, których znał, nagle chcą poderżnąć mu gardło. Podczas tej dziwnej przejażdżki, Miles poznaje Rosjankę, która pozwala mu przenocować w swoim przedziale. Czy to spotkanie będzie ich ostatnim? Na pewno nie! Albowiem tym dwojgu zostało wyznaczone zadanie. Jest to przeznaczenie, które muszą wypełnić, aby ocalić kraj przed nieodpowiednim władcą.

Steve Berry jest, podobnie do głównego bohatera powieści, prawnikiem, angażującym się również w tematy polityczne, a także, wnioskując po tematyce jego dzieł literackich, w historyczne. Dotychczas opublikował ponad piętnaście książek, z czego wszystkie zostały przetłumaczone, lub są w trakcie tłumaczenia na język polski, przez wydawnictwo Sonia Draga. Do jego najpopularniejszych powieści należy seria o Cottonie Malone, oraz pozostałe dzieła, takie jak Trzecia tajemnica. Autor zajmuje się głównie pisaniem thrillerów, których tłem są intrygujące historie spisane na kartach starych ksiąg. Czerpie z nich inspirację dla swoich powieści; podobnie było w przypadku Przepowiedni dla Romanowów.Przepowiednia dla Romanowów według okładki książki zaliczana jest do thrillerów historycznych, z czym zgodzę się w stu procentach. Dzięki dojrzałemu językowi mamy szansę na czerpanie wielkiej przyjemności z zagłębiania się w tysiące informacji o dziejach carskich, a także o obecnej sytuacji u naszych sąsiadów. Steve Berry umiejętnie oswaja nas z wiadomościami, które przekazał na kartkach swojej powieści. Znajdziemy tam przede wszystkim obszerne wzmianki o znacznej części Romanowów, o ich polityce i słabościach, z czego na pierwszy plan wysuwają się nowinki o najbliższej rodzinie ostatniego cara Rosji. Autor stopniowo zapoznaje czytelnika z każdym szczegółem, który w jakikolwiek sposób mógł być związany z nieodnalezionymi szczątkami dwójki potomków Mikołaja II, dzięki czemu nawet osoba, która nigdy nie słyszała o dynastii carów, pozna ich historię już od panowania ich założyciela. Cofając się o sto lat wstecz, mamy możliwość wczucia się w rolę głównych bohaterów książki i razem z nimi przeżywać tę przygodę. To właśnie od dwójki zupełnie różnych ludzi, których dawniej dzielił Atlantyk, zależą dalsze dzieje mieszkańców Rosji.

Przyznaję, że ta powieść była, w moim przypadku, jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku i ani przez chwilę nie wahałam się, co do tego, jak ją ocenić. Pochłaniając ją w przerażająco szybkim tempie, wiedząc, że najwyższy czas przerwać czytanie i pójść spać, mimo zmęczenia kontynuowałam lekturę, chcąc dowiedzieć się jak najszybciej, jakie będzie zakończenie tej historii. Jest to niemała gratka dla osób wyznających teorię zaginięcia dwóch potomków carskiej rodziny, których szczątki mimo wszystko zostały znalezione. W związku z tym odkryciem, niektórzy czytelnicy są zdania, że Przepowiednia dla Romanowów nie stanowi już tak dobrej książki, jaką była przed ujawnieniem światu wiadomości o znaleziskach. Nie potrafię zgodzić się z tym stwierdzeniem; skoro miłośnicy fantastyki umieją wyobrazić sobie skrzaty czyhające na nich w ogrodzie, tak samo każdy inny człowiek będzie czerpał niemałą przyjemność z czytania tego thrillera! Osobiście jestem zafascynowania teorią, jaką rozwinął Steve Berry w swoim dziele i chciałabym, aby coś takiego naprawdę miało miejsce.

Ci, którzy pasjonują się historią potomków ostatniego cara z rodu Romanowów, a także te osoby, które od lat lubują się w temacie Rosji, powinni sięgnąć po tę książkę. Zawiera ona nie tylko ogrom informacji, których czasem trzeba ze świecą szukać, ale i interesujące elementy (nie)zwykłego thrillera, jakim jest, i to bez wątpienia! Polecam!

Ocena: 9+/10
Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Sonia Draga!

17 komentarzy:

 1. Ostatnio interesowałam się tym rodem rosyjskim i czytałam dość dużo o nim, więc czym prędzej muszę tę książkę zdobyć! *.*

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematycznie jest to książka idealna dla mnie, a po Twojej recenzji wiem, że na pewno po nią sięgnę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki historyczne, tę bardzo chcę przeczytać, mam nadzieję że szybko mi się uda ją zdobyć:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dziwi mnie Twoja wysoka oceny tej książki, czytałam - świetna, zresztą seria Berrego o Cottonie Malone również bardzo dobra - polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo pozytywnej opinii, nie umiem przekonać się do tego typu książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ty jej tak wyczekiwałaś to ja wcześniej w ogóle o niej nie słyszałam, do czasu aż mnie uświadomiłaś jaka jest świetna, ciekawa itd. Książkę mam zamiar kiedyś od Ciebie pożyczyć, więc nie zapominaj :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Co prawda Rosją się nie interesuję, tym bardziej nie tą historyczną, ale nie ukrywam, że po książkę jestem skłonna sięgnąć - ze względu na hipnotyzującą wręcz okładkę i Twoją zachęcającą recenzję. Jak będzie szansa, to na pewno przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przeczytać tę książkę!! Koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdyby nie Twoja pozytywna recenzja to z pewnością nie zwróciłabym uwagi na tę powieść. Teraz wiem, że warto się za nią rozejrzeć :)
  P.s. Ian został wypuszczony na kilka dni, jednak miał się stawić z powrotem na posterunku, czego nie zrobił, więc w sumie można powiedzieć, że zbiegł :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam wszystko co wiąże się z dynastią Romanowów, co jest dziwne bo nigdy nie lubiłam historii :P Dlatego z ogromną przyjemnością sięgnę po tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 11. Absolutnie wszystko co pojawia się o tamtych czasach musi w końcu wpaść w moje ręce :) Dzięki za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Będę musiała kupić ją mojej mamie. Ona uwielbia historię Rosji, a dynastia Romanowów ciekawi ją szczególnie. Dzięki za recenzję! Dowiedziałam się wszystkiego, czego chciałam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja bardzo lubię tę tematykę z chęcią kiedyś zmierzę się z tą książką

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam tematykę przewrotu w Rosji praz obaleniu dynastii Romanowów :D do tej pory nie wiedziałam ze jest powieść która wiaże się z tymi wydarzeniami :P bardzo fajna recenzja :P

  OdpowiedzUsuń
 15. no to teraz już muszę zabrać się za jej czytanie :)

  http://www.kreatywneteksty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i zapraszam do częstych odwiedzin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...