wtorek, 30 października 2012

Przysięga krwiAutor: Richelle Mead
Oryginalny tytuł: Blood Promise
Seria: Akademia Wampirów [tom 4]
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 488
Premiera: 2011
Ocena: 9/10

Przysięga krwi to już czwarta część serii o wampirach spod pióra Richelle Mead. Opowiada ona o losach dwóch przyjaciółek - Rose i Lissie, które połączone są mentalną więzią, która została wytworzona, gdy dziewczyna władająca mocą ducha przywróciła drugiej życie. Od tamtej pory główna bohaterka nosi pocałunek cienia, dzięki któremu w każdej chwili może usłyszeć myśli Lissy. Ponadto jest w stanie kontaktować się ze zmarłymi, o czym dowiedzieliśmy się w poprzednim tomie, jednak ten wątek będzie też po części obecny w Przysiędze krwi.

Po masowym ataku strzyg na Akademię im. świętego Władimira, Rose jest w rozsypce. Nie może dojść do siebie po uświadomieniu sobie, że jej ukochany mężczyzna zamienił się w potworną bestię. Życie dziewczyny staje się monotonne i nudne. Nie chodzi na żadne imprezy, nie wypowiada się w dyskusjach z przyjaciółmi i najwyraźniej sama dokładnie nie wie, czego teraz chce. Nie ma też pojęcia o tym, jak ma ułożyć sobie życie bez Dymitra u boku. Wraz z nadejściem osiemnastych urodzin i byciem pełnoletnią, postanawia odejść ze szkoły i zrobić to, o co jej mentor prosił, w razie gdyby stał się strzygą - musi go zabić. Dlatego też w wyborze pomiędzy przyjaźnią a miłością odrzuca Lissę i wyrusza w podróż.

Pierwszym celem wyprawy jest Rosja, czyli kraj, z którego pochodzi Dymitr Bielikow. Pewnego dnia Rose niespodziewanie znajduje się w domu rodzinnym mężczyzny. Poznaje jego matkę, babkę i siostry, które z wielką aprobatą przyjmują ją w swoje progi nie wiedząc nawet o tym, że ich gość chce zabić jednego z członków ich rodziny. Lecz wkrótce Rose sama dochodzi do wniosku, że powinna uświadomić gospodarzy o celu swojej wizyty. Postanawia powiedzieć im o śmierci swego mentora. W czasie opowieści, tuż przy odprawieniu obrzędu funkcjonującego w ich kulturze, wszyscy domyślają się o tym, jak blisko była ta para, mimo że dziewczyna nic o tym nie wspominała. Dzięki przyjęciu tej wiadomości, spotyka się z jeszcze większą miłością, którą okazuje jej każdy z członków rodziny... cóż, może nie każdy. Wróżka - babka Dymitra nadal nie może się przyzwyczaić do jej wizyty i wie o tym, jakie naprawdę ma plany względem jej wnuka. Jednak dzięki niej Rose poznaje dwie osoby, które jak się okazuje - władają mocą ducha...

Przyznaję, że poprzednie trzy części były dużo lepsze od tego tomu. Ba! Były tak dobre, że po ten tom pojechałam specjalnie do Empiku! Jednak... troszkę się zawiodłam. Co prawda momenty, gdy główna bohaterka gościła u rodziny Bielikowa na Syberii, były naprawdę ciekawe i przyjemne dla czytelnika. Jednak zdarzały się i fragmenty tak nużące, że odstawiałam książkę na półkę i zabierałam się za inne zajęcie. Mimo wszystko szczerze polecam również tę część, jak i całą serię Akademia Wampirów, bo uwierzcie! Naprawdę warto :)

16 komentarzy:

 1. Uwielbiam całą serię :) Będę to chyba powtarzać za każdym Twoim postem dotyczącym którejś z części :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tak bardzo chcę ten tom przeczytać :) Uwielbiam tą serię, ale niestety jeszcze w bibliotece nie zauważyłam czwartego tomu :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak mogłaś :D ?! Zbiera Ci się opiernicz hah :D Ja kocham tę serię o czym doskonale wiesz, a jedynie 1 część mi nie podpadła trochę. Dymitr <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham tę serię! *-* I szczerze mówiąc to zawsze byłam za Adrianem. <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Bosz, ja jeszcze żadnej częsci z tej serii nie ruszyłam.. w końcu będe musiała się za nią zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobra, pora poszukać w księgarniach:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham całą serię.
  Więcej grzechów nie pamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten tom faktycznie mógł być trochę słabszy, ale cała seria jest fenomenalna. Tak. Fenomenalna.

  OdpowiedzUsuń
 9. To już tom4, a ja jeszcze mam przed sobą 2:) Ale na razie wolę się zabrać za kolejne części serii o sukubie tej samej autorki:)

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja nadal czekam na tom pierwszy :) Ktoś się ociąga z oddaniem go do biblioteki, gdzie mogłabym go wreszcie przechwycić :/

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo mi się ta seria podobała. Chyba mogę orzec, że jest najlepszym cyklem dla młodzieży po jaki sięgnęłam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Seria zdecydowanie nie dla mnie, w ogóle mnie do niej nie ciągnie ...

  OdpowiedzUsuń
 13. Najgorzej jest się zawieść. Znam to uczucie bardzo boleśnie, bo czytając wiele serii nagle znajduje się w nich jedna słaba i to denerwuje.
  pozdrawiam gorąco z www.ksiazka-od-kuchni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś bardzo chciałam tę serię przeczytać, teraz... sama nie wiem ;) Boję się, że mimo wielu pochlebnych opinii nie będzie wyróżniać się niczym szczególnym spośród innych o podobnej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 15. kurcze muszę przyznać że się odrobinę nie zgodzę, ponieważ własnie skończyłam ten - 4 tom uważam że był on na równi wciągający co 1 i 2, natomiast 3 okazał się być dla mnie odrobinę nudnawy, ale co czytelnik to inna opinia :), pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i zapraszam do częstych odwiedzin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...