środa, 3 października 2012

Wampiry wśród nas. Ukryta prawda
Autor: Konstantinos
Oryginalny tytuł: Vampires. The occult truth
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Premiera: 2011
Liczba stron: 220
Ocena: 7/10


 W ciągu ostatnich kilku lat temat wampiryzmu został poruszony w większości nowych książek dla młodzieży. Powstało wiele filmów i widowisk przedstawiających wampiry jako niegroźne stworzenia, przez co największym marzeniem współczesnych nastolatek stało się znalezienie chłopaka chodzącego po tym świecie od stuleci... co z tego, że jest potworem! Publikacja Konstantinosa, tajemniczego autora, który nie podał swojego prawdziwego imienia i nazwiska, zdradzi wszystkie sekrety prawdziwych wampirów. Ekspert okultyzmu, New Age i wszelkich paranormalnych tematów, odkryje przed nami ukrytą prawdę krwiopijczych potworów, które istnieją od wieków.

Rozpoczynając lekturę Wampirów wśród nas, mamy możliwość poznania historii przedziwnych, strasznych stworzeń. Z biegiem lat, począwszy od dawniej popularnej postaci Drakuli, wampiry przedstawiane człowiekowi w mass-mediach zmieniały się. Przechodziły transformację, dzięki której stały się niegroźne w wyobrażeniach czytelników i widzów. Jednak pomysł, jakim zainspirowali się przedstawiciele gatunków literackich, nie pochodzi od mężczyzny okrytego czarną peleryną. Wampiry są obecne na każdym kontynencie, a informacje o nich możemy czerpać głównie z mitów i legend, których przodkowie zostawili po sobie od groma. Konstantinos przybliża swojemu czytelnikowi dawne ludzkie poglądy na wampiry, gdy wierzono w nie setki lat przed narodzeniem Chrystusa i zdążyły "zasiać panikę" wśród śmiertelnych.

Autor książki podzielił wampiry na trzy grupy. Wśród nich wyróżniamy nieśmiertelnych i śmiertelnych krwiopijców, a także wampiry widmowe, których prawdopodobieństwo spotkania w dzisiejszych czasach jest dużo bardziej prawdopodobne. Otaczają nas i wysysają energię potrzebną do szczęśliwego, normalnego funkcjonowania. Pozostawiają zmęczonych i ospałych, nieprzygotowanych na ewentualne odparcie ataku sił paranormalnych. Czytelnik po zapoznaniu się z tą lekturą będzie potrafił obronić się przed każdym z trzech rodzajów wampirów. Niezależnie od wiary i własnych przekonań, warto jest zapoznać się z tą częścią poradnika, gdyż nie zawiera ona instrukcji zrobienia perfekcyjnego, morderczego kołka, który jest wszystkim z pewnością dobrze znany ;)

Jednym z najśmieszniejszych momentów przy czytaniu tej pozycji był rozdział z autentycznymi wypowiedziami prawdziwych krwiopijców, którzy opowiadali o swojej egzystencji. Wielu z nich mówiło o tym, że nie mają na celu zagrożenia życia ludzi. Niektórzy opowiadali o pragnieniu picia krwi, które uznają za chorobę mogącą przytrafić się każdemu. W przeciwieństwie do autora, uznałam te wypowiedzi za niepoważne i nie potrafiłam przejść przez nie bez uśmiechu na twarzy. Mimo wybujałej wyobraźni, nie wierzę w to, że prawdziwy wampir chciałby odpowiedzieć na jakiekolwiek ogłoszenie. Jest to oczywiście indywidualna sprawa każdego z czytelników.

Konstantinos pisze do swoich czytelników prostym, zrozumiałym językiem pozbawionym dziwnych terminów. Przez całą lekturę mamy wrażenie, jakbyśmy z nim rozmawiali - taki jest jego styl. W przypadku rodzaju książki, jaką autor opublikował, jest to dość pomocne i z pewnością umilające czytanie. W tej pozycji znajdziemy przede wszystkim dokładne opisy wszystkich rodzajów wampirów oraz krótkie fragmenty legend, z jakich się wywodzą. Polecę tę książkę zwłaszcza ciekawym tego tematu!


Tę książkę dostałam od wydawnictwa Studio Astropsychologii, jednak w żaden sposób nie wpływa to na moją recenzję.

16 komentarzy:

 1. Tematyka wampiryzmu jest mi obca i niech tak zostanie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mam ochotę na coś o wampirach. Zastanowię się nad nią

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiam się, czy autor rzetelnie podszedł do tematu? Czy jest to po prostu takie czytadło niezbyt wiele wnoszące?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie książka jest dość pouczająca i warta przeczytania. Nie jest to opowieść, tylko ogólny, obszerny opis wampiryzmu w różnych kulturach :)

   Usuń
 4. czytałam i miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W ogóle mnie ta książka nie jara - może dlatego, że mam za sobą Wampiry same o sobie - gdzie autorka przedstawiła współcześnie żyjące osoby wierzące w to, ze są wampirami. Ogólnie tak bez komentarza ;]

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że kiedyś się na nią skusze.

  OdpowiedzUsuń
 7. czytałam
  mam na półce
  pozytywnie wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam tę książkę w planach. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. 0 wampirów w jakiejkolwiek postaci :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakiś czas temu chciałam przeczytać, ale sama wiesz ze już takie książki mnie nie interesują :)

  OdpowiedzUsuń
 11. okładka świetna! mam nadzieję że treść również;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam już kilkakrotnie o tej książce, ale raczej się nie skuszę. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa recenzja, ale książkę raczej sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i zapraszam do częstych odwiedzin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...