sobota, 11 sierpnia 2012

Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc.


Autor: Deepak Chopra i Gotham Chopra
Tytuł: Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc.
Oryginalny tytuł: The seven spiritual laws of superheroes: Harnessing Our Power to Change the World.
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Premiera: 2011
Liczba stron: 181
Ocena: 5/10

Autorami książki Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc. są ojciec i syn. Deepak Chopra jest filozofem, nauczycielem i pisarzem, natomiast Gotham przedsiębiorcą i znawcą symboliki w literaturze ilustrowanej. W swoim dziele zbliżają nam wiedzę o superbohaterach, takich jak X-Men, Spiderman czy Batman, którego jestem wielką fanką, a także opisują, w jaki sposób każdy z nas może stać się jednym z nich.

Po niemal dwudziestu stronach wstępu, autorzy wprowadzają nas w świat mocy, jakich zawsze pragnęliśmy, w świat bohaterów popularnych na całym globie, których zna bądź kojarzy niemal każdy z nas. Rozpoczynając przygodę z tym poradnikiem, otrzymujemy szczegółowe opisy zarówno duchowych, istniejących postaci, które niewątpliwie mają swoje honorowe miejsce w dziejach ludzkości, takich jak Budda czy też sam Jezus, a także fikcyjnych herosów, do których próbują się upodobnić zwykle młodsze dzieciaki (choć i tym większym się zdarza ;)) - Supermana, Rogue czy chociażby Storm.

Każde z praw dotyczy konkretnej umiejętności. Zaczynamy od Prawa równowagi, idąc dalej, dochodzimy do Prawa mocy, które umożliwia naukę bycia niezależnym i odpornym na krytykę, kończymy na Prawie Transcendencji, bez której żadna z ważnych postaci nie potrafiłaby wyciszyć się i wziąć spraw w swoje ręce. Dokładnie analizując prawa, jakimi charakteryzują się i posiadają superbohaterowie, zauważamy że i my moglibyśmy je mieć. Kończąc czytać każdą z siedmiu zasad, w swoje ręce dostajemy niewielki zbiór ćwiczeń, które pomogą nam w osiągnięciu doskonałości, a także klucz do poznania samego siebie w postaci między innymi opisu funkcjonowania mózgu.

Książka ta przede wszystkim stanowi niezwykłą encyklopedię superbohaterów, o których napominane jest w każdym z rozdziałów. Poza tymi informacjami, autorzy radzą nam, w jaki sposób możemy się rozwijać i podają garstkę zadań, które bez trudu możemy wykonać. W razie gdyby czytelnik wyraził chęć zapoznania się z innymi lekturami, które mogłyby przybliżyć mu wiedzę z tego działu, na końcu książki znajduje się lista przydatnych poradników.

Pomimo że autorzy piszą językiem prostym, to często zdarza im się przynudzać i powtarzać podobne tematy kilkukrotnie. Ilustracje poprzedzające każde z praw, które możliwe, że były wykonane przez syna głównego autora tej książki (niestety nie ma o tym informacji...), były przydatnym dodatkiem do lektury. Nie zaprzeczę, że umiliły mi czytanie, które w przypadku tej pozycji troszkę się przeciągało. Na pewno polecę ten tytuł osobom zainteresowanym charakterystyką superbohaterów oraz miłośnikom komiksów, ale... chyba nikomu poza nimi.

Tę książkę dostałam od wydawnictwa Studio Astropsychologii, jednak w żaden sposób nie wpływa to na moją recenzję.

10 komentarzy:

 1. Po tą pozycję raczej nie sięgnę ;) To chyba pierwsze książka ze Studia, na którą nie mam ochoty..

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam sentyment do komiksowych superbohaterów, ale takie książki to już dla mnie produkcja na siłę, bo przecież o wszystkim można wszystko napisać, chociaż zazwyczaj bez sensu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematyka raczej nie dla mnie, ale sam pomysł i to, że napisana została przez ojca i syna jest ciekawe. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hyhy, nie przeczytam bo to nie moje klimaty xD

  OdpowiedzUsuń
 5. I tak jakoś nie miałabym na nią ochoty ; p

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie mam ochoty odkrywać w sobie tej nadludzkiej mocy. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie moje klimaty, więc nie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chopra na Zachodzie sprzedaje się nieźle, tam mają doskonały rynek zbytu na produkcje (bo trudno to nazwać literaturą) typu pomóż-sobie-sam. Jednak ja go lubię przede wszystkim za poradniki świadomego odżywiania.

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ilustracje wykonał Jeevan Kang. Jest o tym wzmianka na trzynastej stronie książki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i zapraszam do częstych odwiedzin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...