wtorek, 5 marca 2013

PRZEDPREMIEROWO! Dziewiec zyc Chloe King. Upadla


Autor: Liz Braswell
Oryginalny tytuł: The Nine Lives of Chloe King. The Fallen
Seria: Dziewięć żyć Chloe King [tom 1]
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: 300
Premiera: 20.03.2013


Mam tajemnicę. I to nie jedną z tych przyjemnych.Chloe King jest zwykłą nastolatką wychowywaną przez kobietę, która adoptowała ją przez laty, gdy ta była jeszcze niemowlęciem. Dziewczyna ma jej za złe, że matka nie interesuje się tym, co dzieje się w jej życiu, a jedyne, co zdaje się wychodzić z jej ust, to słowa rozczarowania. Chloe ma również zabronione spotykać się z jakimkolwiek chłopcem, a jedynym wyjątkiem od tej reguły jest jeden z jej przyjaciół - Paul. To właśnie z nim i Amy nastolatka spędza każdą wolną chwilę. Są małą grupką outsiderów, którymi nigdy nikt nie wykazał większego zainteresowania. Do najskrytszych marzeń Amy należy zostanie poetką, natomiast do licznych zainteresowań Paula można zaliczyć informatykę i komiksy. Z pozoru nie ma w ich życiu niczego dziwnego, co mogłoby przykuć uwagę zwykłego obserwatora, jednak ta sytuacja zmienia się, gdy Chloe spędza swoje szesnaste urodziny na dachu wysokiego budynku Coit Tower. Pod wpływem alkoholu staje się odważniejsza i zaczyna spacerować po krawędzi zadaszenia, lecz nagle traci równowagę i... spada prosto na beton. Co dziwniejsze - przeżywa ten upadek. To właśnie wtedy jej życie wywraca się do góry nogami.

Po kontroli lekarskiej dziewczyna zaczyna zauważać zmiany w swoim ciele i zachowaniu. Gdy znajduje się pod wpływem silnych emocji, odkrywa w sobie coraz to nowsze zdolności, które można przypisać kotu. Z koniuszków palców wyrastają jej ostre i grube pazury, a po bliskim kontakcie z chłopakiem, dowiaduje się, że nieomal udało jej się go zabić, mimo że wcale nie należało to do jej intencji. Oprócz przerażenia, jakie wywołały w niej te mutacje, czuje podniecenie i chęć odkrycia nowych możliwości pochodzących z mocy, które właśnie posiadła. Niestety nie wie jeszcze o tym, że tuż za rogiem może spotkać osoby czyhające na jej życie i wiedzące o niej więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać...


Liz Braswell, autorka Upadłej, kryje się pod wieloma pseudonimami - m.in. Celia Thomson czy Tracy Lynn. Właśnie tymi nazwami podpisywała swoją trylogię o nastolatce-kocicy, czyli tytułowej Chloe King. W dobie wampirów i wilkołaków, podeszła do tego tematu dość ciekawie i oryginalnie. Mimo że jest to typowa lektura, którą można zaliczyć do gatunku young adult, czyli literatury młodzieżowej, nie opiera się na utartych schematach. Z pierwszego tomu trylogii można wywnioskować, że dotyczy ona zmiennokształtnych, a - bądźmy szczerzy - czy słyszeliśmy o nich poza Jacobem i jego watahą z sagi Zmierzch? Nie wydaje mi się. Stąd też mówię o świeżości i unikatowości tej powieści, której polskiej premiery po wielu latach w końcu się doczekaliśmy.

Początek serii o Chloe King jest jedynie wstępem do ekscytującej podróży przez życie dziewczyny ogarniętej strachem, lecz także podekscytowaniem związanym z nowo zdobytą mocą, której nie może z siebie wyprzeć. Mimo kilku doroślejszych scen, w których główna bohaterka niemal rozpoczyna życie seksualne, nie zauważyłam wątków, które mogłyby okazać się nieodpowiednie dla młodszych czytelniczek zainteresowanych tą książką. Dlatego też nie miałabym nic przeciwko poleceniu jej tym młodszym nastolatkom, które znajdą w niej prosty styl pisania autorki, dopasowany do upodobań małoletnich czytelników. Niestety może to być ujmą dla osób szukających czegoś dojrzalszego w takiej lekturze, albowiem bazuje ona na otwartości przy opisach poszczególnych wydarzeń.

Na szczęście nie pozbawiło to książce tajemniczości! Kończąc czytanie pierwszego tomu Dziewięciu żyć Chloe King jesteśmy pozostawieni z setką pytań, na których wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dzięki temu pozostajemy ciekawi, a chęci do sięgnięcia po kolejną część stają się coraz większe. Spotykamy się tu nie tylko z ciekawym przedstawieniem stworzeń, których niektóre cechy należą do zmiennokształtnych, ale możemy też zauważyć nawiązania do postaci z mitologii egipskiej, której występowanie w dzisiejszej literaturze jest raczej nikłe, żeby nie powiedzieć, że nie ma go wcale.

Dziewięć żyć Chloe King to seria, która została zekranizowana kilka lat temu przez amerykańską stację ABC Family, która aktualnie nagrywa również dzieła Sary Shepard. Niestety nie umywa się ona do pierwowzoru, który jest, lekko mówiąc, sto razy lepszy. Jak przez pierwszy odcinek serialu nie mogłam przebrnąć, tak książkę pochłonęłam w jedno popołudnie, a kończąc, wołałam o więcej. Była to historia niezwykła i wciągająca, która porwała mnie i zaciekawiła do tego stopnia, że teraz rozważam przeczytanie kolejnych części w oryginale, jeszcze przed polską premierą. Zatem pytacie: czy poleciłabym tę książkę? Tak, tak i jeszcze raz tak! Już teraz mogę być pewna, że spodoba się nastolatkom, które lubią lekką fantastykę, a także paranormal romance, które poniekąd miało swój początek w Upadłej, a rozwinięcia oczekuję od kolejnych części. Buntownicze i zadziorne dziewczyny odnajdą siebie w głównej bohaterce, nieustannie dążącej do tego, czego zapragnie. Zatem jedyne, co pozostało do zrobienia, to wycieczka do księgarni w dniu premiery Chloe, która będzie miała miejsce już 20 marca! Polecam.

Ocena: 7+/10
Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Filia! 

14 komentarzy:

 1. Muszę Ci powiedzieć, że zaintrygowała mnie ta książka, chociaż nie wiem czy na tyle, abym musiała ją mieć bezpośrednio po premierze. Poczekam jakiś czas i wtedy postaram się po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawi mnie ta książka z każdą nową recenzją coraz bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra, dobra, dobra recka Gabi! ^^ Książkę mam w planach przeczytać i liczę na to, że ten plan wypełnię :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam serial na podstawie tej książki, a teraz poluję na tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. JEstem przekonana, że po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa recenzja. Serialu nie widziałem. Wczoraj za to byłem na "Poradniku pozytywnego myślenia" i wiem, że po książkę pod tym tytułem nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze, coraz bardziej chcę ją przeczytać, jak już się ogarnę i znajdę czas, to zrobię to z pewnością ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam serialowej wersji tej historii, ale bardzo chce przeczytać książkę. Może mi się kiedyś uda.

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj szczęściaro! Mam na nią wielką ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawią mnie ci zmiennokształtni i wątki zaczerpnięte z mitologii egipskiej. Z chęcią sięgnę po " Upadłą ".:)

  OdpowiedzUsuń
 11. niekoniecznie zaraz po premierze, ale w dalszej przyszłości chętnie :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam na nia wielka ochotę;)
  Swoją drogą ciekawy blog, dodaje do obserwowanych i zapraszam do siebie;D

  OdpowiedzUsuń
 13. Serialu nie znam, ale książka i tak strasznie mnie ciekawi :P

  OdpowiedzUsuń
 14. Muszę przeczytać! Czekałam na tą książkę naprawdę długo i za nic w świecie nie zamierzam odpuścić. Myślę, że może być naprawdę dobra.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i zapraszam do częstych odwiedzin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...