poniedziałek, 19 listopada 2012

Liebster blog

Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za "dobrze wykonaną robotę". Jest przyznawana blogom o mniejszej liczbie obserwatorów, więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób i informujesz je o tym. Zadajesz im kolejne 11 pytań. Nie możesz nominować bloga, który nominował Ciebie.

Zostałam nominowana przez Enigmę, Tristezzę, Agnieszkę, Dominique oraz Vibi - dzięki, dziewczyny! :) Mam nadzieję, że nie pominęłam nikogo i to już wszystkie osoby, które postanowiły zadać mi po jedenaście pytań. Jeśli kogoś tu brakuje, niech da znać w komentarzu! Cóż... nie pozostaje mi nic innego jak przejść do odpowiedzi.

11 pytań od Enigmy:
1. Miejsce na Ziemi, które przed śmiercią musisz odwiedzić?
Och, żeby było takie jedno! Mam ich miliony! Jak już niektórzy wiedzą - marzy mi się podróż dookoła świata. Gdybym jednak musiała wybrać kilka miejsc, do których chciałabym dotrzeć, to byłaby to Anglia, Szwecja, Norwegia, Francja i biegun północny.
2. Ukochany zespół, którego muzyka może grać dla Ciebie wiecznie?
Przede wszystkim do ulubionych kapel zaliczam Led Zeppelin, AC/DC oraz Black Sabbath, ale także chociażby Republika.
3. Dwa imiona bohaterów, które nadałbyś postaciom ze swojej książki?
Emma i Anastazja.
4. Film, który oglądałaś wiele razy i nadal masz do niego sentyment?
Przede wszystkim ekranizacje serii o Harrym Potterze. Poza tym jeszcze Incepcja i Amadeusz oraz bajki Disneya.
5. Czy podoba Ci się Twoje imię?
Tak, uwielbiam swoje imię i nigdy bym go nie zmieniła :)
6. Zapach z dzieciństwa, którego nigdy nie zapomnisz?
Melonowe żelki i perfumy z esencją z granata :3
7. Bohater literacki, w którego życie możesz się wcielić?
Niezaprzeczalnie Ania Shirley! Tak jak ona mam pstro w głowie i chcę zawojować świat, choć nie do końca wiem jak. Podobnie do niej plotę bzdury, których później żałuję, jestem impulsywna i czasem wściekam się za nic. Nie dostrzegam najwidoczniejszych uczuć, jakie żywią do mnie ludzie. Uwielbiam literaturę i przede wszystkim wszelaką poezję. Ach, no i mam swojego Gilberta, z którym postępuję dokładnie tak jak Ania.
8. Najpiękniejsza cecha ludzi?
Hmm... tolerancja, otwarty umysł, empatia i bezinteresowność. Te rzeczy cenię w ludziach najbardziej i właśnie takimi osobami staram się otaczać.
9. Zawód, o którym marzysz?
Chciałabym być kardiochirurgiem lub psychiatrą. Niesamowicie interesuje mnie zarówno pierwsza, jak i druga dziedzina i obecnie stoję na rozstaju dróg. Nie do końca wiem, co pociąga mnie bardziej - anatomia czy ludzka psychika (och, Gabryśka, przecież wiesz, że to drugie...). Jeszcze nie zdecydowałam, co na pewno chcę ze sobą zrobić w przyszłości. Jedyną rzeczą, jakiej jestem pewna to że nie chcę pracować w Polsce.
10. Przed czym ostrzegłabyś osobę, która pierwszy raz jest na Ziemi i przygotowuje się do życia na niej?
Na pewno powiedziałabym takiej osobie, aby nie wyrażała swoich poglądów zbyt głośno, bo nie wszyscy są w stanie je zaakceptować. Wytłumaczyłabym jej problem nietolerancji, jaki nadal istnieje na tym świecie. Ach, no i nie zapomniałabym o tym, że jeśli zniszczy moje książki, to lepiej żeby nie pokazywała mi się więcej na oczy ;)
11. Rzecz, z którą nigdy się nie rozstaniesz?
Nie jestem pewna, czy w ogóle mam taki przedmiot. Pewnie nie, a w każdym razie teraz nie mogę sobie o nim przypomnieć...


11 pytań od Tristezzy:
1. Ulubiony gatunek literacki?
Fantastyka, fantastyka i... och, czy nie zapomniałam? Fantastyka!
2. Ulubiony czarny charakter? Dlaczego?
Damon Salvatore. Szaleję za nim głównie przez to, że tę rolę dostał nie kto inny jak Ian Somerhalder. Uwielbiam go również dlatego, że ogólnie strasznie ciekawią mnie tacy mężczyźni, chyba mam słabość do tych czarnych charakterów ;p
3. Lubisz ekranizacje książek?
Temat rzeka! Zależy to od tego, czy w ogóle lubiłam książkę, jeśli ją czytałam. Gdy podobała mi się, to zwykle i jej ekranizacja jest całkiem niezła... Więc tak, lubię takie filmy, ale zwykle zostawiają duży niedosyt i nie zawierają dużo z książki :)
4. Oceniasz książkę po okładce?
Tak i wcale się tego nie wstydzę. Gdy nie wiem co kupić w księgarni, to najpierw patrzę na to, jak dana książka wygląda i jeśli spodoba mi się, czytam jej opis. Bądźmy szczerzy - każdy ocenia książki po okładkach w mniejszym lub większym stopniu i nie widzę sensu się tego wypierać ;)
5. Ulubiony bohater, który jest zwierzęciem?
To ciekawe pytanie! Grover z serii o Percym Jacksonie. Jest to pół-człowiek pół-kozioł.
6. Wolisz komedie czy dramaty?
Wolę dramaty, są bardziej uczuciowe, wzruszające i ciekawe niż komedie, które mimo wszystko i tak lubię od czasu do czasu obejrzeć.
7. Jakie oglądasz seriale?
Uch... Gossip Girl, The Vampire Diaries, The Secret Circle, House M.D. (już nie leci, ale oglądałam! ;p), Supernatural, The Adventures of Merlin, Glee, How I Met Your Mother, Misfits, Skins, The Big Bang Theory i Pretty Little Liars. Tak, jestem maniaczką seriali!
8. Dlaczego założyłaś bloga?
Chciałam podzielić się z innymi pasją czytelniczą i spróbować pisać recenzje, bo wcześniej nie miałam z tym do czynienia. Uznałam, że to dobry pomysł, bo zawsze lubiłam czytać książki. Nigdy nie żałowałam tego, że założyłam bloga i wątpię, aby tak kiedykolwiek było. Dzięki niemu poznałam wiele wspaniałych osób o podobnych zainteresowaniach, z którymi mam ciągły kontakt, mimo że większość z nich mieszka na drugim końcu Polski ;) Poza tym zauważyłam mnóstwo książek, o których wcześniej nigdy nie słyszałam, a więc blog przyniósł mi same korzyści :)
9. Dużo jesz? Jakie jest Twoje ulubione danie?
Nie jem dużo, ale za to lubię jeść :) Do ulubionych dań zaliczam pizzę, spaghetti i grzanki, o ile można to w ogóle nazwać daniami :3
10. Czy lubisz kisiel?
Oczywiście, budyń też ;p
11. Umiesz układać kostkę Rubika?
A umiem, umiem, choć od dawna tego nie robiłam.


11 pytań od Agnieszki:
1. Co dają Ci książki?
Przede wszystkim dzięki nim rozwijam swoją wyobraźnię i przenoszę się do własnego świata, w którym odnajduję spokój i wyciszenie. Poza tym wzbogacam swój słownik o wiele nowych wyrazów, których do tej pory nie znałam lub nie używałam, a to również wielka zaleta czytania książek.
2. Jak widzisz siebie za pięć lat?
Za pięć lat będę miała ich 20, więc widzę się jako studentkę medycyny z wielką domową biblioteczką, przy której mam czas siadać i czytać książki. Cóż, to nierealne ;)
3. Spełniasz swoje marzenia czy czekasz aż same się zrealizują?
Staram się realizować wszystko, co chciałabym zrobić, o ile jest to na miarę moich możliwości. Podobno nic samo się nie zrobi i wierzę w to powiedzenie.
4. Książka na prezent to dobry pomysł?
Tak, jeśli jest to pozycja wyczekiwana przez osobę obdarowywaną, a nie coś o słabych opiniach i w dodatku zupełnie odbiegające od ulubionych gatunków tej osoby...
5. Najwcześniejsze wspomnienie związane z książką?
Hmm... Chyba kupno HPiKP, czyli pierwszej i obawiam się, że ostatniej książki, którą tak mocno pokocham :3
6. Najdziwniejszy tytuł książki, jaki zapadł Ci w pamięć?
Nie przypominam sobie takiego tytułu.
7. Ulubiony autor.
J. K. Rowling za serię o Harrym Potterze, Rick Riordan za serię o Percym Jacksonie i L. M. Montgomery za serię o Ani Shirley.
8. Czytasz wiersze? Jeśli tak, to czyje najczęściej?
Tak, bardzo lubię poezję i czytam zwłaszcza tą spod pióra mojej ulubionej polskiej pisarki - Haliny Poświatowskiej.
9. Ulubiony bohater literacki. Uzasadnij.
Prawdopodobnie jest to Neville Longbottom z serii o Harrym Potterze. Zawsze był miłym i uczciwym, choć strasznie pokrzywdzonym przez los chłopcem, którego jedynym marzeniem było odnalezienie choć jednego przyjaciela, z którym mógłby podzielić się tym, co mu siedzi w głowie. Jednak zawsze był odrzucany przez trójkę głównych bohaterów serii, z którymi chciał się bliżej zapoznać. Cóż, zawsze było mi go żal i nie będę tego ukrywać...
10. Jakie masz hobby?
Oprócz literatury uwielbiam muzykę i sztukę, którym poświęcam się do reszty. Poza tym interesuję się również ezoteryką, czyli dziedziną raczej niespotykaną w szeregu zainteresowań współczesnych ludzi ;)
11. Czy porzucasz książki, które zaczynasz czytać a nie spełniają Twoich oczekiwań?
Nie, zwłaszcza gdy chcę napisać o książce recenzję. Czasem zdarza się, że akcja nabiera tempa dopiero w drugiej części książki, dlatego nie chcę oceniać żadnej pozycji tylko po pierwszych stronach, które nie przypadną mi do gustu.


11 pytań od Dominique:
1. Pali się Twój dom. Masz dwie minuty. Co zabierzesz ze sobą?
Telefon, gotówkę, ulubioną książkę i każdą wartościową rzecz, która zmieści mi się w torbie :3
2. Z czym kojarzy Ci się słowo: szczęście?
Z bezpieczeństwem i tolerancją moich poglądów, a także ze świętami, śniegiem i miłą atmosferą, jaka temu towarzyszy.
3. Film, który wzrusza Cię do łez?
Och, jest ich masa, ale przede wszystkim Pamiętnik.
4. Ulubiona piosenka.
Nie mam ulubionej piosenki.
5. Słowo, które codziennie powtarzasz?
Hmm... Pewnie nie przywiązuję do tego zbytniej uwagi, ale wydaje mi się, że jest to "masakra" lub "daj spokój" ;p
6. O której dzisiaj wstałaś, a wczoraj się położyłaś?
Położyłam się po 23, a wstałam o 6.
7. Masz 10 000 zł. Na co je wydasz?
Kupię komputer od Apple, niezłego smartphone'a i pojemną mp3. Resztę odłożę na konto bankowe lub lokatę i wydam na książki lub ubrania (i jedzenie, nie zapominajmy o jedzeniu! ;p).
8. Za co dałabyś się zabić?
Za kogoś, na kim bardzo by mi zależało i byłabym w stanie się aż tak poświęcić. Poza tym nie ma takiej rzeczy, za którą mogłabym umrzeć.
9. Czym jest dla Ciebie miłość i nienawiść?
Cóż, nie wiem jak odpowiedzieć na to pytanie. Kocham miłość i nie znoszę nienawiści. Miłość kojarzy mi się z ciepłem i bezpieczeństwem, spokojem ducha i świadomością bycia ważnym dla kogoś. Nienawiść natomiast jest uczuciem, którego staram się za wszelką cenę unikać...
10. Smak dzieciństwa to...
...czekotubki!
11. Czym zajmujesz się poza prowadzeniem bloga?
W zasadzie niczym konkretnym poza wróżeniem z kart Tarota, gdy tylko mam na to czas i ochotę.


11 pytań od Vibi:
1. Gdybyś mógł zmienić zakończenie jednej książki, jaką być wybrał?
"Ostatnie poświęcenie" Richelle Mead. Mimo że skończyłam ją czytać już jakiś czas temu, to wciąż nie mogę przeżyć tego, jak autorka potraktowała jednego z moich ulubionych bohaterów - Adriana. Z pewnością przykleiłabym mu jakąś zasługującą na niego partnerkę :3
2. Biblioteka czy księgarnia?
Hmm... Właściwie to jedno i drugie, choć księgarnie odwiedzam coraz częściej, a o bibliotekach zapominam.
3. Jakie są Twoje ulubione zespoły muzyczne?
Led Zeppelin, AC/DC i Black Sabbath.
4. Kawa czy herbata?
Kawa z rana, herbata wieczorem.
5. Twój ulubiony bohater literacki.
Neville Longbottom, Grover, Gilbert Blythe.
6. Gdybyś mogła być przez jeden dzień postacią książkową/filmową/serialową, kto by to był?
Byłabym serialową Eleną Gilbert dla przebywania w towarzystwie aktora grającego Damona Salvatore'a <3
7. Jaka lektura powinna zostać lekturą szkolną?
"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" i "Złodziej pioruna".
8. Co byś zrobiła, gdybyś wiedziała, że za tydzień nastąpi koniec świata?
Hmm... W sumie to nie wiem! Na pewno starałabym się spędzić jak najwięcej czasu z osobami, na których mi zależy i powiedzieć im o tym, załatwić wszystkie sprawy do końca, przeczytać jeszcze raz HPiZF :3
9. Kim chciałaś zostać w dzieciństwie?
Księżniczką :3
10. Lubisz horrory?
Niespecjalnie. Rzadko, a właściwie wcale ich nie oglądam.
11. Gdybyś mogła żyć w dowolnym miejscu i czasie, co byś wybrała?
Anglia, epoka wiktoriańska.


Nie będę się trudzić z zapraszaniem kolejnych osób do zabawy i zadawaniem pytań, bo na pewno znaczna większość z Was już brała tym udział :) Jeszcze raz dziękuję osobom, które mnie nominowały i życzę wszystkim czytającym miłego wieczoru!

12 komentarzy:

 1. W razie pożaru łapałabym za laptopa, aparat fotograficzny i kota. =)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Ile pytań. Sporo się dowiedziałam o Tobie dzięki tej zabawie i od razu czuję, jakbym Cię lepiej znała:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach.. jaki wywiad piękny powstał z tych pytań.
  Rzeczywiście sporo się o tobie dowiedziałam ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. O_o, widzę, że miałaś całkiem sporo roboty z tyloma pytaniami! Fajnie tak sobie poczytać i się czegoś dowiedzieć o Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele ciekawych informacji w odpowiedziach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A "Harry Potter" nie jest już czasem lekturą szkolną?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest lekturą obowiązkową, a co za tym idzie większość szkół nie bierze jej pod uwagę...

   Usuń
 7. Najbardziej podoba mi się odpowiedź na moje 6. pytanie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, nie mogłam się powstrzymać :D

   Usuń
 8. Fajnie dowiedzieć się czegoś o tobie :) Z którego jesteś rocznika? Jak '97 to w końcu znalazłam rówieśniczkę w recenzyjnej blogosferze :D

  www.recenzje-cherry.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajne odpowiedzi :3 Ja też zostałem nominowany do nagrody :3 Świetna gra c:

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją opinię i zapraszam do częstych odwiedzin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...